Praca w Niemczech – gdzie szukać ofert pracy?

praca-w-niemczech-gdzie-szukac-ofert

W lipcu minął równy rok, odkąd zaczęłam swoją pierwszą, poważną pracę w Niemczech. Wciąż pamiętam ile nerwów i stresu kosztowało mnie jej znalezienie. Wynikało to głównie z tego, że nie miałam zbyt wielkiego pojęcia o tym, jak się za to zabrać. Nie znałam też nikogo, kto byłby w podobnej sytuacji  i mógł podzielić się ze mną swoim doświadczeniem. Jednym słowem musiałam radzić sobie sama. Dopiero miesiące poszukiwań i kolejne próby rekrutacji dały mi pewien obraz tego, jak funkcjonuje rynek pracy w Niemczech. Myślę, że część moich spostrzeżeń może przydać się tym, którzy myślą o wyjeździe i pracy za granicą. Zdaję sobie sprawę, że jest to temat dość obszerny, stąd postanowiłam podzielić go na części.

Na początek chciałabym skupić się na tym, gdzie szukać ofert pracy. To tak naprawdę pierwszy krok, który definiuje kolejne i mimo że selekcja ogłoszeń wydaje się w tym wszystkim najprostsza, to każdy, kto spędził trochę czasu na tej czynności wie, że nie koniecznie tak jest. Po kilku dniach odwiedzania tych samych stron z ofertami ma się wrażenie, że zna się je wszystkie na pamięć.  Dlatego tak ważne przy szukaniu pracy jest korzystanie z różnych źródeł. Prawda jest taka, że im więcej wysłanych aplikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś na nie odpowie. Nie zalecałabym jednak bezmyślnego aplikowania na każde możliwe stanowisko.

Wracając do głównego tematu, poniżej przedstawiam źródła, z których sama korzystałam przy wyszukiwaniu ofert pracy w Niemczech.

Internet i portale z ofertami pracy

Wiem, wiem, nie jest to nic odkrywczego. Internet to prawdziwa kopalnia ofert pracy w niemal każdej branży. Na dodatek ogłoszenia można przeglądać będąc jeszcze w kraju, więc jest to dość bezpieczne rozwiązanie. W Niemczech działa sporo tego typu stron, poniżej podaję kilka najpopularniejszych, z których sama korzystałam:

Korzystanie z tych portali w niczym nie różni się od tych dostępnych w Polsce. Przy pomocy odpowiednich filtrów szukamy interesujących nas ofert. Jeśli jakieś stanowisko wpadnie nam w oko, to wystarczy jedno kliknięcie, żeby na nie zaaplikować. Trzeba co prawda poświecić chwilę czasu na założenie profilu, ale dobra informacja jest taka, że można z niego korzystać przy wielu ofertach.

Agencje pośrednictwa pracy

Przeglądając fora internetowe, można odnieść wrażenie, że agencje pośrednictwa pracy to samo zło. Zarzuca się im, że ich głównym celem jest łapanie ludzi na niekorzystne umowy o pracę. Ja nie do końca się z tym zgodzę i znam wiele osób z obecnej pracy, które właśnie w ten sposób znalazły zatrudnienie. Dodam jeszcze, że bardzo sobie chwalą współpracę z agencją. Fakt, że dostają one prowizję za znalezienie odpowiedniego pracownika firmie zewnętrznej, działa raczej na korzyść szukających pracę. Pracownikowi agencji zależy na tym, żeby kandydat otrzymał ofertę, bo to przynosi mu zysk. W efekcie będą pchać cię wszędzie tam, gdzie ich zdaniem masz szansę na zatrudnienie.

Większość agencji pracy specjalizuje się w rekrutacji pracowników w określonej branży, stąd doskonale orientują się w wymaganiach pracodawców z danego sektora. To zdecydowanie ich mocna strona i szansa dla kandydatów, by dowiedzieć się, jakie są ich realne szanse na zdobycie określonego stanowiska. Z taką wiedzą dużo łatwiej wyselekcjonować kolejne oferty. Dzięki temu nie traci się czasu na wysyłanie aplikacji z góry skazanych na niepowodzenie. Od razu zaznaczę, że nie chodzi o to, żeby nie aplikować na wymarzone stanowiska, ale obiektywnie ocenić swoje możliwości w danym momencie.

Strony internetowe konkretnych firm

Jeśli masz na oku konkretną firmę, dla której chciałbyś pracować, to koniecznie musisz sprawdzić jej stronę internetową i zakładkę z ofertami pracy. Owszem, część ofert może pokryć się z tym, co znajdziesz na ogólnych portalach,  ale czasem zdarza się tak, że nowe oferty najpierw pojawiają się na stronie firmy, a dopiero potem trafiają na portale.

Dobrze też zrobić małe rozeznanie i dowiedzieć się, jakie firmy znajdują się w rejonie, do którego chcemy wyjechać. Ja tak zrobiłam – wypisałam sobie listę wszystkich większych firm, w których potencjalnie mogłam znaleźć pracę w finansach lub księgowości. Potem było już tylko sprawdzanie ich stron i przeglądanie zamieszczonych ofert. Przy selekcjonowaniu firm warto spojrzeć trochę szerzej. Chodzi o to, by nie ograniczać się tylko do miejsc ściśle związanych z naszym profilem zawodowym, bo np. firma z branży samochodowej czy zajmująca się usługami IT też musi mieć swoje działy rozliczeń, administracji, itd., stąd może się okazać, że znajdziesz tam coś dla siebie.

Mnie udało się znaleźć pracę właśnie poprzez stronę konkretnej firmy. Na dodatek była to już moja druga aplikacja do tego samego pracodawcy. Szczerze powiedziawszy, nie liczyłam, że tym razem się uda. Dodam jeszcze tylko, że oferta była umieszczona tylko na stronie firmy i nie znalazłam jej już na żadnym innym portalu.

Targi pracy

Targi są chyba moim największym odkryciem, jeśli chodzi o szukanie pracy w Niemczech. Spotkałam się z tego typu formą jeszcze w czasach studenckich. Wtedy chętnie chodziłam na targi pracy organizowane przez UEK, gdzie można było znaleźć fajne praktyki lub zwyczajnie porozmawiać o możliwych ścieżkach kariery po danym kierunku studiów.

W Niemczech targi pracy organizowane są w większych miastach i często skupiają pracodawców z jednej konkretnej branży. Wstęp na nie jest płatny, ale to koszt około 5 euro, więc nie jest to zbyt wygórowana kwota w zamian za możliwość bezpośredniego spotkania z rekruterami. To jest właśnie główny plus targów – możesz po prostu podejść do rekrutera, porozmawiać i zaaplikować. Jeśli martwisz się tym, że nie zawsze umiesz przelać na papier swoje umiejętności i masz wrażenie, że nie wyróżniasz się w tłumie innych aplikacji, to właśnie spotkanie twarzą w twarz, może dać ci szansę wywarcia dobrego wrażenia i bycia zapamiętanym.

Bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie do targów, a więc wcześniejsze sprawdzenie listy  firm, które będą tam obecne; wydrukowanie cv (jeśli mamy na oku konkretną firmę i stanowisko, to można pokusić się o napisanie i wydrukowanie listu motywacyjnego), odpowiedni wygląd (może nie aż tak oficjalny jak na rozmowę kwalifikacyjną, ale schludny ubiór jest jak najbardziej na plus), no i oczywiście odwaga – bo sam udział w targach bez próby nawiązania jakichkolwiek kontaktów nie ma większego sensu.

Szczegółowy harmonogram targów w poszczególnych miastach znajdziecie tutaj.

Prasa

Wielu osobom może się wydawać, że papierowe wydania gazet to już przeszłość. No i tu was zaskoczę, bo w Niemczech prasa ma się świetnie, zwłaszcza ta lokalna, i jest źródłem wielu ofert, nie tylko tych związanych z pracą. Jeśli w swojej skrzynce znajdziecie darmowe lokalne gazety, to nie wyrzucajcie ich! Często zamieszczone są tam oferty pracy z najbliższej okolicy. Co prawda ogłoszenia dotyczą zwykle mniejszych firm, ale czasem można trafić na coś ciekawego.

Tyle z mojej strony. W następnej części przybliżę proces samej rekrutacji, wymaganych dokumentów i o czym dobrze pamiętać przy wysyłaniu aplikacji.

Dodaj komentarz